§1
- Regulamin określa cel i zasady funkcjonowania systemu monitoringu wizyjnego (zwanego dalej „monitoringiem”), miejsca instalacji kamer systemu, reguły rejestracji i przechowywania zapisu z kamer oraz tryb udostępniania danych.
- Administratorem systemu monitoringu wizyjnego jest Spółdzielnia Budowlano – Mieszkaniowa „OAZA” w Lublinie, zwana dalej „Spółdzielnią”.
§2.
Celem monitoringu jest:
- zapewnienie porządku i bezpieczeństwa osób przebywających na monitorowanym terenie,
- ochrona mienia,
- ochrona przeciwpożarowa.
§3
Dane zarejestrowane przez monitoring, umożliwiające identyfikację osoby fizycznej, uważane są za dane osobowe i podlegają ochronie przewidzianej w przepisach Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenia o ochronie danych – RODO).
§4
- System monitoringu wizyjnego zainstalowany jest w budynkach położonych w zasobach Spółdzielni – wymienionych w załączniku nr 1 do Regulaminu. Załącznik podlega bieżącej aktualizacji w przypadku zmiany liczby budynków objętych monitoringiem. Monitoring może obejmować również inne miejsca, np. place zabaw położone na nieruchomościach Spółdzielni, jeżeli jest to uzasadnione celami bezpieczeństwa.
- Monitoring wizyjny obejmuje części wspólne budynków oraz teren wokół budynku (np. parkingi). Monitoring nie obejmuje wejść do lokali.
- System monitoringu wizyjnego składa się z
- kamer rejestrujących obraz,
- urządzenia rejestrującego i zapisującego obraz na nośniku fizycznym,
- stacji monitorowania umożliwiającej podgląd rejestrowanego obrazu.
- Monitoring funkcjonuje całodobowo.
- Rejestracji podlega obraz z kamer monitoringu, bez rejestracji dźwięku.
- Zapisy z kamer przechowywane są przez okres do 30 dni, a następnie dane ulegają usunięciu poprzez nadpisanie danych na urządzeniu rejestrującym.
§5
Informacja o funkcjonowaniu monitoringu wizyjnego podawana jest poprzez rozmieszczenie tablic przy wejściach do budynków.
§6
- Zapis z monitoringu udostępnia się uprawnionym organom w celu realizacji ich zadań lub w zakresie prowadzonych przez nie postępowań, na podstawie pisemnego wniosku.
- Zapis z monitoringu może zostać udostępniony osobie, która wykaże interes prawny uzasadniający dostęp do nagrań. Osoba taka może zwrócić się do Spółdzielni z pisemnym wnioskiem o zabezpieczenie nagrania i sporządzenie jego kopii, wskazując dokładną datę, a także czas i miejsce zdarzenia.
- Zapis z monitoringu wizyjnego wydawany jest za pokwitowaniem.
- Kopie zapisu z monitoringu podlegają zewidencjonowaniu w rejestrze obejmującym następujące informacje:
- numer porządkowy kopii,
- okres, którego dotyczy nagranie,
- źródło nagrania (numer kamery i jej umiejscowienie),
- datę wykonania kopii,
- dane i podpis osoby, która sporządziła kopię,
- w przypadku wydania kopii – dane osoby, której udostępniono zapis,
- w przypadku zniszczenia kopii – datę zniszczenia i podpis osoby, która kopię zniszczyła.
§7
Wzór wniosku oraz upoważnienia określa załącznik nr 2.